Ploty

Pletivo pro králíky, kuřata i drůbež

Pletivo pro králíky, slepice a drůbež (králičí pletivo, kuřecí pletivo, drůbeží pletivo)

Jak už samotný název pletiva napovídá, králičí pletivo nebo slepičí či kuřecí se používá k oplocení domácích zvířat – výroba klecí pro králíky (králíkárny), oplocení pro slepice a jinou drůbež, kterou chováte. Jedná se o pletiva, která spadají do kategorie tzv. chovatelských pletiv. Pletivo má širší použití i v zemědělství a chovatelství. Králičím pletivem můžete chránit stromky proti okusu nebo zpevnit omítku při stavbě (náhrada za tzv, rabicové pletivo). Více informací se dozvíte v následujících řádcích.

Lidové názvy králičí, kuřecí nebo drůbeží pletivo můžeme nahradit odborným názvem „chovatelské šestihranné pletivo„. Takto označují pletivo téměř všichni výrobci a prodejci na českém trhu. Někteří název modifikují a označují zboží jako „pletivo 6HR (šestihranné)“. Nicméně jedná se pořád o stejné zboží. Šestihranné pletivo pro králíky, slepice a drůbež má všestranné využití a to nikoli pouze při chovu zvířat. Standartně se vyrábí ve dvou povrchových úpravách – poplastované nebo pozinkované, v různých rolích a s různou velikostí ok – vždy záleží, co konkrétně s pletivem zamýšlíte.

Už chcete rovnou nakoupit? Stačí kliknout na text pod obrázkem, pokud máte zájem o více informací, pokračujte ve čtení.

CHOVATELSKÉ ŠESTIHRANNÉ PLETIVO (kuřecí, králičí, drůbeží) POPLASTOVANÉ, ZELENÉ, EN 10223-2
CHOVATELSKÉ ŠESTIHRANNÉ PLETIVO (kuřecí, králičí, drůbeží) ŽÁROVĚ POZINKOVANÉ, EN 10223-2 

Použití šestihranného chovatelského pletiva

Králičí a kuřecí pletivo potřebuje každý chovatel králíků, slepic, kachen, hus a dalších domácích zvířat. Využívá se k výrobě králíkáren pro králíky, výběhu pro slepice a jako chovatelské pletivo pro výrobu klecí. Zahrádkáři a majitelé ovocných stromů ho dobře znají – slouží jako ochrana před okusem zvěří (chrání stromky, květiny, rostliny, keře atd.) nebo jako materiál pro zpevnění dekorací. Zavadí o něj i stavitel, který potřebuje zpevnit omítku nebo ho využít při izolaci domu.

Příklady použití králičího pletiva:

  • stavba oplocení pro slepice, králíky, husy, kachny atd.
  • pletivo pro chovatele na výrobu klecí a kurníků
  • ochrana keřů, stromů, sazenic pro okusu zvěří
  • stavebnictví – zpevnění omítek a tepelné izolace domů (někdo používá jako náhradu za tzv. rabicové pletivo)

Výhody šestihranného chovatelského pletiva

Existuje celá řada výhod králičího, slepičího či kuřecího pletiva. Mezi největší řadíme jeho nízkou cenu, všestranné použití v různých odvětvích a množství rozměrů (velikosti jednotlivých ok). Hospodářské pletivo spolehlivě poslouží jako ochrana drobného zvířectva i ptáků (voliéry). Podle potřeby můžete volit mezi levnější a méně pevnou poplastovanou variantou nebo sáhněte po silné, žárově pozinkované úpravě. K dispozici jsou varianty s velikostí jednotlivých ok 13,16,20,25 mm v osové vzdálenosti.

Montáž králičího pletiva

Montáž králičího nebo drůbežího pletiva je velmi individuální. Většinou si vystačíte s dřevěnými kůly, pletivem a pár hřebíky případně telegrafickými svorkami. Při stříhání či dělení pletiva na menší části doporučujeme používat „štípací kleště / štípačky, kombinované kleště / kombinačky“ v nejhorším možném případě lze střihnout nůžkami na papír (papír s nimi však poté střihnete naposledy :-)). Pokud si sami stloukáte vlastní králíkárnu pro králíky, bude vám stačit pár metrů králičího pletiva, které použijete na dvířka. Pletivo můžete přilepit, přitlouct nebo použít různé skoby. Jiná situace nastane pokud chováte slepice ve výběhu podél polní cesty. V takovém případě budete slepičího pletiva potřebovat více a budete muset řešit i zábrany proti podhrabování (drůbež ráda hrabe). Jako třetí příklad si uvedeme ochranu stromků proti okusu. Opět záleží, jak máte vysoké a mladé stromky, případně keře nebo květiny. Králičí pletivo je poměrně pružné a můžete si ho nastříhat, upravit a pomocí drátu svázat do různých tvarů. V případě, kdy se rozhodnete zpevnit pomocí králičího pletiva izolaci nebo omítku, logicky záleží, jak velkou plochu potřebujete zpevnit (někteří tímto nahrazují rabicové pletivo).

Materiál, rozměry a životnost

Před objednávkou chovatelského šestihranného pletiva si ujasněte základní parametry. Oplocujete výběh pro slepice, kachny, husy? Stavíte jednoduchou králíkárnu? Potřebujete vyztužit omítku nebo tepelnou izolaci? jste profesionál nebo amatérský kutil? Od odpovědí se následně odvíjí povrchová úprava, velikost ok pletiva, balení a další záležitosti. Většina lidí nakupuje pro vlastní potřebu pár metrů pletiva s výškou 1 m. V případě větších realizací jsme schopni dodat i několik rolí králičího pletiva.

Životnost pletiva je dána zejména sílou drátu, konkrétním použitím a povrchovou úpravou. Obecně platí, že silnější variantou je králičí pletivo, které je žárově pozinkované oproti poplastovanému pletivu.

Teď už víte všechno, tak neváhejte nakoupit plot právě u nás.