Ploty

Jak vybrat správnou branku a bránu pro váš pozemek

V dnešním článku se budeme věnovat brankám a branám. Brány a branky jsou velmi důležitou součástí vašeho plotu. Jsou to nepřehlédnutelné prvky, které reprezentují váš dům a pozemek. Zároveň je důležitá volba kvalitních branek a bran, neboť plní i ochrannou funkci.

Jakou zvolit šířku brány/branky?

Pokud pouze měníte starou branku nebo bránu za novou, musíte se určitě rozhodovat podle šířky a typu otevírání brány staré. Pokud máte dostatek prostoru na pozemku (nebo do silnice) můžete zvolit klasické otevírání, pokud vám to ale prostor neumožní, sáhněte po otevírání sunem do strany.

V lepším případě stavíte nový plotový systém a šířku brány a branky si můžete uzpůsobit svým požadavkům. Na doporučené šířky jednotlivých bran se podíváme níže

Branky

Jednokřídlé branky jsou vstupy, kde očekáváme pohyb jednotlivých osob. Branky se hodí k chodníku. Jejich montáž bývá zpravidla jednoduchá, a zvládnete ji i svépomocí. Většina branek se dodává včetně nutného příslušenství. Výplň branky je pouze na vašem výběru. Tyto branky jsou vhodné k rodinným domům a soukromým pozemkům. Branky se dají sladit jak s křídlovými, tak s posuvnými branami a bývají umisťovány v bezprostřední blízkosti.

Jednokřídlé branky se vyrábějí o šířkách 95 cm, 100 cm a 120 cm. Pokud máte zájem o výrobu atypické branky, jsme schopni u výrobce zajistit. Výšku branky můžete zvolit od 1m do 2 m.

TIP: Při výběru si pečlivě přečtěte informace, co je součástí branky (panty, klika,…). Může se stát, že narazíte na nabídku, který bude zahrnovat pouze vypletený rám. Pokud budete dokupovat zvlášť sloupky, vybírejte sloupky o šířce 60 mm kvůli vyšší stabilitě branky. Přeci jen neustálé otevírání/zavírání a častý pohyb způsobuje vyšší zátěž sloupků.

Brány

Brány dvoukřídlé jsou opatřeny sloupky a křídly standartně v poměru 50:50. Dvoukřídlé brány jsou vhodné pro soukromé pozemky s vjezdem pro vozidla. Dvoukřídlé brány se také hodí k firemním pozemkům. Nastavitelné panty umožňují otevírání brány v obou směrech, doporučujeme ovšem otevírání ven, abyste mohli parkovat na svém pozemku hned za bránou. Křídlové brány se hodí do rovného a nestoupajícího pozemku (klesání ve směru otevírání brány nevadí), který nesousedí přímo s veřejnými komunikacemi. Maximální šířka dvoukřídlé brány je 6 m (maximálně 3 m na jedno křídlo). Na výšku doporučujeme volit brány do 2 m.

Brány jednokřídlé jsou vhodné do pozemků, kde nepotřebujete velký prostor pro vjezd. Maximální doporučená šířka jednokřídlé brány jsou 3 m a 2 m na výšku. U těchto bran dochází k většímu zatížení pantů.

Posuvné brány jsou již náročnější na montáž a nedoporučujeme jejich instalaci svépomocí. Otevírání probíhá posunem do strany. Brány mohou být samonosné, nebo vedené po kolejnici. Otevírání může být buď mechanické, nebo automatické. Posuvné brány se hodí do pozemků, kde není dostatek prostoru mezi hranicí pozemku a garáží/stáním. Posuvné brány dělíme na brány samostatné a kolejnicové.

Samonosné – zpravidla jsou nesené přibližně 8 cm nad nejvyšším bodem vozovky na nosném C profilu, který je ukotven mimo průjezdnou část vozovky. U samonosných bran vás nemusí ve spěchu trápit nově napadaný sníh, na rozdíl od kolejnicových bran. pro vyjíždění a zajíždění brány je potřeba přibližně o 1/3 delší šířka, než je průjezdní šířka brány.

Kolejnicové – brána jezdí po kolejnici (zabetonovaný železný „I“ profil), ve spodní části kolejnicových posuvných bran jsou krytá pojezdová kolečka. Kolejnicové brány jsou většinou o 10% levnější než samonosné, ale vzhledem k tomu, že je musíme zabudovat do vozovky, navyšují se nám náklady na stavební přípravu. Kolejnici navíc v zimě musíte pravidelně udržovat a hrana koleje v průjezdu často koroduje. Pokud se v kolejnici zachytí nečistoty, pak brána nebude jezdit. Pro vyjíždění a zajíždění této brány bude potřeba stejné délky, jako je délka průjezdu.

Automatické otevírání

Automatické otevírání bran se stává čím dál častější. Brány jsou osazeny automatickými pohony, které se dají na dálku ovládat. Bránu můžete doplnit i bezpečnostními prvky, jako jsou výstražné lampy, či bezpečnostní fotočlánky. Ovládat se dají ovladači, klíčovými spínači, kódovou klávesnicí, ID kartou, ale i mobilním telefonem. Pohon se též dá naprogramovat, aby se automaticky po uplynutí časového intervalu brána zavřela. Při výpadku elektřiny jsou pohony vybaveny zařízením pro mechanické odblokování.

Vzhled

Dalším důležitým kritériem pro výběr vaší branky bude nejspíše vzhled. Branka a brána by měla korespondovat s plotem, který budete na pozemku mít. Opět se zde setkáváme s otázkou poplastované, či pozinkované povrchové úpravy. Vzhlednou alternativou mohou být i branky kované.

1)Trubkové rámy, které jsou zcela vypleteny pletivem

2)Trubkové rámy, vypleteny pletivem se spodní částí plně plechovou („psaníčko„)

Branky a brány jsou většinou dodávány i se zabudovaným zámkem, klikou, sloupky a panty.

Trubkový rám s výpletem
Trubkový rám s výpletem a plechovou částí

Jaké branky a brány vybrat pro svůj pozemek jsme Vám sepsali v krátkém článku. Rádi Vám poradíme s výběrem na tel:387 414 008, případně nás kontaktujte na info@obchodprodilnu.cz.