Ploty

Jak vybrat pletivo na plot

V dnešním článku se podíváme na druhy pletiv, dle jejich vlastností a účelu použití. Volba vhodného pletiva je velmi důležitá, proto se společně podíváme na jednotlivé druhy pletiv a shrneme si jejich výhody a nevýhody.

Materiál pletiva

Prvotní rozdělení pletiv je dle materiálu na pletiva poplastovaná a na pletiva pozinkovaná. Obě varianty jsou ekonomické a snadno se montují. Přesto můžeme sledovat mezi těmito pletivy rozdíly.

Pozinkované pletivo

Pozinkované pletivo

Pozinkované pletivo je vhodné na oplocení průmyslových oblastí, či firemního areálu. Jeho hlavní předností je nižší cena. Vzhledem k tomu, že povrchově již není pletivo nijak upravováno, tak časem se z lesklého pletiva stane matné a následně oxiduje, čímž ztrácí na estetičnosti. Hůře se s tímto pletivem manipuluje, neboť je tužší a drát je silnější než u poplastovaného, tudíž se montáž stává náročnější. Naopak výhodou silnějšího pletiva je vyšší odolnost vůči mechanickému poškození.

Poplastované pletivo

Poplastované pletivo

Poplastované pletivo vzniká tím, že se pozinkované pletivo ponoří do rozžhaveného plastu. Plast snadno přilne k drátu a vzniká tak ochranná vrstva. Největší výhodou poplastovaného pletiva je jeho vysoká životnost (až 50 let) a odolnost vůči nečistotám, povětrnostním vlivům, UV záření a korozi. Nečistota, která se usadí na pletivu se snadno smyje deštěm. poplastované pletivo je taktéž esteticky příjemnější a odpadá starost s natíráním a další údržbou. nejčastěji se dodává pletivo v tmavě zelené barvě, ale dá se zakoupit i v jiných barvách.

PletivoVýhodyNevýhody
Pozinkované– Levnější
– Pevnější (silnější drát)
– Vyšší odolnost vůči mechanickému poškození
– Časem ztrácí lesk
– Případná nutnost natírání
– Horší manipulace
Poplastované– Vysoká životnost
– Estetičtější
– Odolnost vůči nečistotám a povětrnostním vlivům
– Skoro bezúdržbové
– Nižší pevnost
– Dražší

Struktura pletiva

Plotové pletivo

Před výběrem pletiva je nutné si uvědomit, jakou funkci bude plot mít. Pokud máte psa, který rád utíká, je potřeba vybrat vyšší pevné pletivo, které se nedá rozplést. pokud máte nerovný pozemek, potřebujete poddajné pletivo, které se dá snadno rozpojovat a zase spojovat.

Čtyřhranné

Čtyřhranné pletivo je velmi oblíbené, neboť je levné a dá se sehnat v několika barevných variantách s různě velkými oky. Vzhledem k tomu, že je pletené, dá se kdekoliv rozplést, či splést podle potřeby. Nevýhodou je, že může dojít k nechtěnému rozpletení psem a pro montáž je nutné velké množství komponentů (vázací drát, napínáky, opasky na sloupky, příchytky, napínací tyče, atd.). Čtyřhranné pletivo můžeme rozdělit na dvě kategorie:

  • s napínacím drátem – v tomto pletivu je v horní a dolní části napleten napínací drát. U pletiv vyšších než 1,5 m doporučujeme instalovat ještě středový napínací drát, u některých pletiv je zapleten i střední drát strojově. Nevýhodou je, že u delších úseků dochází k tomu, že se plot nevypne tak, jak by se nám líbilo a finální manipulace je časově náročná. Pletivo s napínacím drátem doporučujeme na úseky kratší než 25 m.
  • bez napínacího drátu (kompaktní) – výhodou je snadnější manipulace a převoz pletiva před montáží. Po montáži je plot atraktivnější než u pletiva s napínacím drátem. Prvotní fází je právě napnutí napínacího drátu, na který následně zavěsíte pletivo a znovu vypnete pletivo.
Struktura čtyřhranného pletiva

Svařované pletivo

Svařované pletivo se stává stále oblíbenější, a to hlavně díky tomu, že je pevnější, nerozplete se a pletivo je samonosné. Každý vodorovný drát ve svařovaném pletivu je drátem napínacím. Díky samonosnosti je instalace jednodušší, a to za pomocí speciálních kleští. Zvlněný vodorovný drát zároveň zvyšuje životnost pletiva tím, že odvádí vodu. Svařované pletivo má modernější vzhled, proto roste jeho obliba. Nevýhodou je cena – svařované pletivo je dražší než čtyřhranné. Zároveň se pletivo nedá rozplést. Svařované pletivo se montuje na plotové sloupky s prolisem, za pomocí kleští a spon, nebo se dá namontovat na klasické kulaté sloupky.

Struktura svařovaného pletiva
PletivoVýhodyNevýhody
Čtyřhranné-Levnější
– Rozpletení a spletení dle potřeby
– Více velikostí ok
– Může dojít k nechtěnému rozpletení
– Náročná montáž
– Pro montáž nutné množství komponentů
Svařované– Pevnější
– Nedá se rozplést
– Samonosné
– Jednoduchá montáž
– Moderní vzhled
– Dražší
– Nedá se upravovat dle potřeby

Okrasná a hospodářská pletiva

Okrasné pletivo

Okrasné pletivo

Okrasné pletivo slouží hlavně k oplocení květinových záhonů, travnatých ploch a předzahrádek. Pletivo je užívané především pro designové a dekorativní účely, ale zároveň záhon taktéž ochraňuje. Velmi snadno se instaluje. Pletivo dodáváme poplastované v zelené barvě, a to ve výškách 250 – 900 mm.

Hospodářská pletiva

Lesnické pletivo

Lesnické pletivo

Lesnické uzlové pletivo je používáno k oplocení lesních školek, porostů, pasek, sadů, vinohradů, loveckých objektů, zemědělských a lesnických. Dodává se ve výškách od 100 cm do 220 cm. Toto pletivo je velmi levné, silné a má dlouhou životnost. Díky jeho lehkosti je montáž a skladování velmi snadné. S jeho lehkostí a pružností je tento druh pletiva vhodný i do horských terénů, neboť snadno terén zkopíruje a vydrží i horské klima. Díky jejich specifické skladbě ok, která se postupně zvětšují ve směru nahoru, je pletivo schopné ochránit porost před malými i velkými zvířaty. Montáž je velmi jednoduchá. Pletivo se telegrafickými svorkami připevňuje na kůlyKůly můžete zvolit dřevěné, nebo plastové. Sloupky doporučujeme montovat každé 2 metry. Nejčastěji dochází k montáži pletiva k sloupkům pomocí telegrafických svorek nebo pozinkovaných skob. Při nákupu zohledněte účel. Je známo, že zvířata se ráda o pletivo třou, opírají a brousí kůži. Berte na tento fakt ohled při výběru síly drátu.

Ovčí pletivo

Jak z názvu vypovídá, je toto pletivo vhodné pro chov malých až středně velkých zvířat, nejčastěji ovcí a koz. Horní a dolní dráty jsou zesíleny za účelem udržení tvaru pletiva. Oka, jako u lesnického pletiva, se ve směru nahoru zvětšují. Nejčastěji se pletivo dodává ve výškách 100-125 cm. Toto pletivo má dlouhou životnost díky dimenzí drátů a uzlíkovým spojím. Obecně se životnost těchto pletiv stanovuje na 10 až 15 let, v závislosti na síle drátu a dispozici konkrétního stanoviště.

Rozestupy drátů u jednotlivých výšek ovčího pletiva
Struktura šestihranného pletiva

Králičí (kuřecí) pletivo

Toto šestihranné pletivo se používá zejména pro chov králíků, ptactva a drůbeže. Použít můžete toto pletivo jak pro oplocení, tak pro stavbu klecí, ochranu sazenic, jako materiál pro aranžování a dekorace, nebo jako podklad při zateplování budov a zpevnění omítek.
Toto pletivo dodáváme jak v pozinkované úpravě, tak v poplastované.

Voliérová pletiva

Toto svařované pletivo z drátu s úpravou pozinkováním, nebo poplastováním, se nejčastěji používá, jak z názvu vypovídá, pro stavbu voliér. Pletivo je nejčastěji dodáváno ve výšce 50 – 100 cm s různými velikostmi ok.

Struktura voliérového pletiva

Farmářské (ohradové) pletivo

Toto pletivo má širokou škálu uplatnění například v zemědělství, lesnictví, stavebnictví, ale i k oplocení rodinného domu a zahrady. Ohradové pletivo je svařované a není nutno jej vypínat napínacím drátem.

Struktura ohradového pletiva

Kovové tkaniny

Kovové tkaniny patří mezi průmyslová pletiva. Primárně se používají ve stavebnictví, jako síta, filtry a výplně. Tyto tkaniny jsou vyráběné z nerezové oceli, aby nedocházelo ke korozi ve vodě. Speciálním druhem těchto tkanin je ocelová Rabicová tkanina, která se používá ke zpevnění omítek.

Kovová tkanina
Stínící tkanina

Stínící tkanina

Doplňkem pro váš plotový systém může být stínící tkanina. Díky tomuto příslušenství dopřejete své zahradě soukromí. Tkaniny se vyrábějí s různými procenty zastínění. Tyto tkaniny jsou odolné vůči nízkým a vysokým teplotám a na území ČR je jejich životnost dlouhá. Při úvahách o nákupu stínící tkaniny nezapomeňte, že je potřeba mít pevné sloupky, neboť tato tkanina má tendence při větru chovat se jako plachta a může vám celý plot poškodit.

Rádi Vám s výběrem pomůžeme a zajistíme dodávku plotu přímo na stavbu. Stačí nás kontaktovat na info@obchodprodilnu.cz nebo 387 414 008.