Kotevní technika

Jak vybrat zemní vruty

Zemní vruty jsou revolucí ve tvoření základů a hravě nahradí složité, namáhavé a časově náročné betonování. Jednoduše a rychle dokážete vytvořit takové základy, které odolají tlaku, tahu a velmi spolehlivě drží. V tomto článku se podíváme na jejich specifikace, dělení a montáž.

Užití pro zemní vruty je velmi široké. Vruty můžete použít pro stavbu plotu, pergoly, přístřešku, hřiště pro děti, zahradního domu, sušáku na prádlo, slunečníku, až po poštovní schránku kupříkladu. Největší zemní vruty se stávají základy i pro celé dřevostavby, montované domy nebo i montované haly. Velikost vrutu je přizpůsobena statickým potřebám dané stavby. Na trhu jsou k dispozici zemní vruty značky Bayos či Krinner, které disponují certifikací a mají za sebou i tahové zkoušky. Určitě je zle doporučit pokud realizujete větší stavbu (dům, velkou dřevostavbu nebo speciální projekt, který musí splňovat určitou nosnost). Vyšší kvalita s sebou samozřejmě přináší vyšší cenu oproti zemním vrutům z Číny, které jsou násobně levnější. Zemní vruty z Číny nicméně nemají definované nosnosti a je vhodné použít je zejména pro stavby menšího typu, které nevyžadují velké nosnosti a nejsou realizovány na základě projektu. Rádi Vám s výběrem pomůžeme a zajistíme dodávku přímo na stavbu. Stačí nás kontaktovat na info@obchodprodilnu.cz nebo tel:387 414 008

VRUT ZEMNÍ S PŘÍRUBOU TVARU U, VÝROBA ASIE
VRUT ZEMNÍ BAYOS ZINKOVANÝ, NASTAVITELNÝ
ZEMNÍ VRUT S KRUHOVOU OBJÍMKOU, ŽÁROVĚ POZINKOVANÝ, VÝROBA ASIE
VRUT ZEMNÍ S KRUHOVOU OBJÍMKOU, KRINNER KSF G

Snadno a rychle

Díky instalaci bez nutnosti vykopávání si ušetříte práci i námahu, navíc vše zvládnete svépomocí. Kuželovitý tvar vrutu se snadněji instaluje do země. Vrut zhutní a stlačí zeminu v okolí. Tím vznikne pevný základ, který je skoro okamžitě připraven k zatížení.

Podívejme se na video dodavatele zemních vrutů Bayo.s, které ukazuje montáž a výhody zemních vrutů:

Kdy je vhodné sáhnout po zemním vrutu?

Vrut je vhodnou volbou kdykoliv v průběhu roku. Pro instalaci není překážkou déšť, nebo zima. Vzhledem k aplikaci v zemi nepůsobí rušivě v prostoru pozemku. Velikou výhodou vrutu je opakované použití. Kdykoliv můžete vrut vyšroubovat a instalovat na jiné místo, aniž byste museli zasypávat díru a vykopávat novou. Pokud se spletete v měření, vůbec nic se neděje, můžete okamžitě vrut přemístit.

Vruty jsou vyráběné z ocele s vrchní vrstvou žárového zinku 80-100 micronů. Tato úprava chrání vrut před korozí, zároveň se nemusíte bát kontaminace půdy. Další výhodou této úpravy je fakt, že vrut nevede vodu a vlhkost do dřevěných trámů. Zároveň vruty nepotřebují žádnou zvláštní údržbu, jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům. Vzhledem k tomu, že se dají použít vícekrát, šetří životní prostředí.

Pozor na půdu

Ačkoliv se vrut hodí do většiny druhů půd, je druh se kterým si neporadí – bažiny a půdy s vysokou hladinou půdní vody. V těchto půdách ale nedrží prakticky nic.

Pokud máte doma měkkou zeminu, využijte prodloužení zemního vrutu. Díky této násadě se dostanete hlouběji do půdy a zajistíte si tím větší stabilitu základu. Pokud máte naopak tvrdší půdu, zkuste si před instalací v místě půdu den dopředu zvlhčit. Dále si můžete vypomoci zatloukacím kolíkem, který zatlučete do místa, kde chcete umístit vrut, díky kolíku vyhloubíte místo pro vrut v půdě a bude se vám snadněji instalovat. Pokud máte půdu s kameny, využijte SDS vrtáku o průměru 20-30 mm, tento vrták si snadno s kamenem poradí a omezí se tím riziko křivého zavrtání vrutu.

Na opravdu těžkou půdu, asfalt a skálu využijte těžké techniky. Nezapomeňte si před instalací vrutu zjistit, kde vám vedou kabely, trubky a jiné podzemní sítě.

Jak tedy vybrat správný vrut?

Níže se podíváme na základní dělení vrutů, a to na základu tvaru a délce.

Dělení na základě tvaru hlavy vrutu

Hlava vrutu má hlavní 3 funkce:

  • pevně drží nadzemní trubku, tyč, hranol nebo trn
  • slouží k uchycení plné nebo duté tyče – páky pro otáčení vrutu
  • tvoří pohledovou část vrutu

Zemní vruty s kruhovou objímkou

Základní tvar vrutu, k instalaci Vám postačí ostrohranný granulát. 1 kg tohoto granulátu vystačí na aplikaci přibližně 3-6 vrutů, čímž zamezíte nechtěnému vytažení sloupku / tyče. Stěna vrutu je hladká nebo drážkovaná, opatřen je šroubem nebo šroubky k fixaci konstrukce. Při stavbě plotu o výšce 150 cm, si vystačíte s 50 cm vrutem za předpokladu, že na pletivu není tkanina. Pro různé průměry tyčí existují redukce vrutu. Pokud předpokládáte, že bude po určitou část roku vrut prázdný (např. když schováte slunečník na zimu), tak si můžete pořídit barevnou krytku, která vrut chrání a Vy o něj nezakopnete. Vruty s tímto účelem nezasypávejte granulátem, ale pouze tyč k vrutu šrouby připevněte.

Zemní vrut s kruhovou objímkou

Zemní vruty s hlavou ve tvaru stavební patky

Tyto hlavy mají tvar L nebo U, slouží k fixaci dřevěných hranolů ve svislé pozici (jako např. dětské domečky). U těchto tvarů se do patky postaví hranol, a ještě se přivrutí. U vrutů s hlavou ve tvaru T (do hranolu vyvrtáte díru ve tvaru hlavy). T tvary se hodí zejména, pokud nechcete narušovat estetiku a chcete, aby vrut zůstal skrytý.

Zemní vrut s hlavou ve tvaru U
Nástavec hlavy ve tvaru L

Vruty s šestihrannou hlavou

Slouží především pro ukotvení vodorovných trámů a kovových nosníků. Tyto patky mají v šestihranné hlavě díry pro ukotvení, nebo pomocí vnitřního víka, které se vloží do vrutu, na který se napíchne trám, otiskne do dřeva a snadno se připevní.

Vrut s šestihrannou hlavou

Kloubové víko

Slouží díky svému tvaru především k upevnění lan a tyčí s okem. Společnost Bayo.s a Krinner dodává zemní vruty s četným příslušenstvím a násadami.

Dělení na základě délky vrutu

Při výběru správné délky vrutu platí jednoduché pravidlo: čím delší dřík vrutu, tím vyšší nosnost a lepší ukotvení k podložce. Zpravidla se dělají vruty o délce 250-2000 mm v rozdílných průměrech. Na délce vrutu taktéž závisí způsob navrtávání.

250 mm – ukotvení malých předmětů, například malých slunečníků
600 mm – kotvení větších slunečníků
600 – 800 mm – pergoly, přístřešky beze stěn, plotové sloupky
1000 – 1300 – dřevostavby

Při nákupu si vždy přečtěte technickou specifikaci daného výrobku. U vrutů stejné délky, ale jiné značky je možné, že se budou v nosnosti lišit.

Pokud jste koupili vrut menší, nebojte se, zemní vruty Bayo.s můžete prodloužit díky speciálním nástavcům. Díky prodloužení se dostanete hlouběji a na každých 100 mm hloubky se zvýší nosnost vrutu o 100 kg.

Do 1000 mm zvládnete montáž sami svépomocí, a to pomocí zavrtávací tyče, tzv. roxoru. Můžete taktéž použít krátkou ocelovou tyč, kterou spíše najdete ve své garáži. Při montáži průběžně kontrolujte rovnost vrutu pomocí vodováhy.

Pro montáž vrutů nad 1000 mm doporučujeme povolání profesionálů s příslušnou technikou.

Jak probíhá montáž větších vrutů uvidíte na videu níže: