Ploty

Plotové panely – proč zvolit na stavbu plotu právě je?

Plotové panely

Plotové panely jsou velmi odolné, pevné a elegantní. Panely disponují delší životností než klasická pletiva. Tyto dílce jsou svařené z pozinkovaných drátů, které jsou následně poplastovány. Dílce jsou sice dražší než klasické pletivo, ale vzhledem k životnosti jde spíše o dlouhodobou investici. Plotové dílce jsou v porovnání s klasickým pletivem snazší montovat. Plotové dílce jsou vhodnější do rovnějších terénů.

Panely se prodávají na kusy se standardizovanou šířkou panelů 2,5 m pro všechny druhy. Nevýhodou plotových dílců je časové zatížení při rozměřování. Při betonáži jednotlivých sloupků je velmi důležité správně měřit. Panely se montují na plotové sloupky kulaté, čtvercové i obdélníkové.

Materiál plotových dílců

Drátěné plotové dílce (plotové panely)

Plotové panely jsou velmi oblíbené pro oplocování průmyslových objektů díky jejich pevnosti. Poslední dobou roste oblíbenost i v komerčním sektoru, tedy pro oplocení rodinných domů. Základem těchto dílců je pozinkovaný svařovaný drát, který je případně i povrchově upraven poplastováním.

Pozinkované panely
Pozinkované panely

Pozinkované panely se hodí spíše k průmyslovému oplocení. Drát je silnější, neboť vrchní vrstva není nijak upravována, takže drát neslábne. Pozinkované pletivo je odolné vůči mechanickému poškození a proti různým chemikáliím. Oproti poplastovaným panelům jsou levnější. Nevýhodou je, že časem ztrácí panel na lesku a začne oxidovat.

Poplastované panely
Poplastované panely

Poplastované panely jsou esteticky příjemnější. Díky jejich povrchové úpravě jsou odolnější vůči povětrnostním vlivům, UV záření, špíně apod. Nečistota, která se usadí na plotě se snadno smyje prvním deštěm. Panely jsou skoro bezúdržbové. Nejčastěji se panely dodávají v zelené barvě. Nevýhodou je vyšší cena.

3D plotové dílce – panely

3D plotové dílce

3D plotové panely jsou složené z vertikálních a horizontálních drátů, které tvoří svařovanou síť s oky. Tyto panely mají vodorovné 3D prolisy, které zvyšují pevnost sítě a mají také estetickou funkci. Vrchní část plotového dílce je zakončena přesahem svislých drátů, což vytváří jakési „ostny“, které zvyšují zabezpečení vašeho pozemku. Spodní strana je zakončena vodorovným drátem. Dle potřeby lze i na spodní stranu aplikovat ostré zakončení. Pro vyšší pevnost jsou k dispozici dílce i s extra silným drátem, nebo naopak ve verzi LIGHT.

2D plotové dílce – panely (rovné)

2D plotové panely jsou taktéž složeny z vertikálních a horizontálních drátů. Vodorovné dráty jsou vždy zdvojené, což zvyšuje zpevnění celého plotu. I zde dochází k zakončení přečnívajícími dráty na vrchní části plotu. I zde můžete zvolit dílce s extra silným drátem pro vyšší pevnost plotu.

2D plotové dílce

Kované plotové panely

Kované plotové panely jsou díky nejmodernějším technologiím velmi odolné vůči korozi a vydrží bez údržby dlouhá desetiletí. Panely jsou zpravidla vyráběny na zakázku. Kované panely dodají vašemu pozemku velmi luxusní vzhled.

Plotové dílce betonové

Vzhled těchto dílců je naprosto odlišný od drátěných. I zde dochází k montáži seskládáním. Betonové dílce imitují zeď. Díky jejich nepropustnosti dochází ke zvýšení vašeho soukromí. Plotové dílce jsou mnohem pevnější a stabilnější než drátěné. Zákazník si může vybrat z různých druhů kamene, ale i různých tvarů. Díky betonovým plotovým dílcům dopřejete svému pozemku i jistou míru odhlučení. Nevýhodou je obtížná manipulace, neboť jsou velmi těžké, zároveň se tím zvyšuje i cena dopravy.

Shrňme si tedy výhody a nevýhody drátěných a betonových dílců v tabulce níže:

DílceVýhodyNevýhody
Drátěné/kované– vysoká životnost
– velmi pevné
– snadnější montáž
– vyšší zabezpečení díky přesahům
– dražší než klasické pletivo
– časová náročnost při rozměřování
– vyšší náročnost při převozu
– nižší soukromí, pokud neaplikujete stínící tkaninu
– nelze aplikovat do nerovného terénu
Betonové– vysoká životnost
– velmi pevné
– soukromí
– různé druhy kamene
– různé tvary
– odhlučnění
– esteticky příjemné
– obtížná manipulace
– vyšší cena
– dražší cena dopravy

Pokud máte na zahradě pejska, který se rád podhrabuje a utíká, využijte podhrabové desky. Desky taktéž slouží jako zábrana proti prorůstání plevele na váš pozemek. V konstrukci plotu slouží jako náhrada podezdívky. Podhrabovým deskám se budeme věnovat i v dalších článcích.

Podhrabové desky
Gabiony
Gabiony

Zvláštním druhem pevného oplocení mohou být i gabiony. Gabiony jsou svařované zinkované sítě z oceli. S pomocí spojovacích spirál a táhel budete schopni vytvořit koš, který lze vyplnit kamením. Originálního vzhledu můžete docílit i barevným vrstvením, či druhovým. Koše mohou sloužit jak k oplocení, tak i pro zpevnění svahů, břehů a dalších stavebních projektů. Výhodou gabionů je soukromí a bezpečnost, zároveň dokáží izolovat hluk, jsou esteticky příjemné a skoro bezúdržbové. Životnost se pohybuje od 30 až do 70 let. Tyto sítě jsou dlouhodobě odolné proti korozi a mohou vydržet až 3x více než pozinkované dráty.

Doufám, že jsme vám pomohli v tomto článku vybrat správný panel pro váš pozemek. V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit. Zajistíme pro Vás veškerý materiál na stavbu plotu, kalkulace děláme zdarma a zboží rozvážíme po celé ČR i na Slovensko. Využijte naší kontaktní stránku.